Mykání v byznysu i na mateřské dovolené

528840657Mykání je rozvolňování  textilního materiálu až na jednotlivé vlákno za pomoci ostrých hrotů. Vlákna se při tom napřímí, urovnají do podélného směru a ukládají stejnoměrně vedle sebe ve formě pavučinky. Ve staročeštině toto slovo znamenalo obecně „rychle se pohybovat, škubat“, speciálně pak například „dávat znamení“, je příbuzné například s dnešními českými slovy zamykat či odemykat, výmyk, smyk, vymykat se. Tolik chytrá Wikipedie. Já jsem se s mykáním setkala ještě v dalších dvou případech. Leadři v byznyzu, kde pracují v týmech, také rádi používají množné číslo, neříkají JÁ, ale MY – jsme dokázali, MY jsme dostali, MY jsme dosáhli atd. Někdy se jedná o slušné/alibistické/manipulativní chování, neb jedinci je jasné, že bez kolektivu by úspěchu či neúspěchu nedosáhli. S dalším mykáním jsem se setkala u maminek. Nikdy nezapomenu na teď již vtipnou situaci u pediatra, kde jsem čerstvě po porodu skončila v čekárně se svým miminkem (nedávno). Nepřipadala jsem si výrazně sexy, asi s patnáctikilovou nadváhou a dost mi to vadilo. Jelikož v týmu nepracuji ráda, jsem dost individualista, většinou používám slovo JÁ (možná sebestředná, sobecká atd.) MY používám pouze v souvislosti s rodinou. Hodně jsem si hovor na sebe vztáhla a chvilku nerozuměla. Rozhovor byl veden asi takto: „Kolik vám je“ zněla otázka, pro mě naprosto drzá, protože jsem miminko měla trochu později 🙂 , co je ti do toho, ty náno – já sobě pro sebe –  neodpověděla jsem proto. Další otázka: „Kolik vážíte?“ …no tak to už jsem myslela, že té paní skočím do obličeje. Však já zhubnu, ty taky nejsi žádná Twiggy, opět jsem si jela takovou tu mozkovou samomluvu. Opravdu jsem byla hodně naštvaná, jak někdo může být tak neomalený. Všechno mě docvaklo, při pokračování rozhoru – „Vy jste ale krásný……“ Ufff. Maminka prostě mykala. Potvrdilo se mi to – „tak jsme zdravý a jdeme se vykakat“,  řekla při odchodu. Mamky prostě někdy tak hodně  jedno tělo a duše jsou se svými dětmi, že se samy naprosto ignorují. Celou příhodu mi připomněla jedna maminka dnes na třídní schůzce. Vžila se tak do situace, že musí zlepšit kredit svého synka, že místo ON, neustále používala MY. Docela se jí to ale dařilo. Možná začnu používat množné čísla víc. V množném čísle je prostě síla.

 

5 komentářů u „Mykání v byznysu i na mateřské dovolené“

  1. 🙂 moje dcera při oznámení, že je těhotná dostala několik rad, ale jednu důraznou – hlavně neříkej my – to jsme se dneska hezky vykakali, už nám rostou zoubky, už vážíme 5 kg a další podstatná sdělení … doufám, že věří své mamince, že to s ní myslí dobře a zanechá tyto info, o které se zaslouží její syn jemu, nikoli to nevztáhne kolektivně. To by se mi taky mohlo stát, že bych se podivila: „A to jste kakali všichni najednou, i s manželem“? No jak můžu vědět kolik lidí obsahuje „MY“?

    1. jojo, je to dost používané, záleží s kým bude v mateřské skupině, je to dost nakažlivé, však uvidíte. 🙂

  2. I když na ten nočník třeba zase časem dojde, člověk na svět s plenami přichází a s plenami z něj zase odchází….:)

    1. Někde jsem četla, že západní civilizace špatně vykonává velkou potřebu. Myslím, že ten nočník je právě ta správná pozice. Takže……proč ne! A ty plíny – do budoucna splíny.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *