Deprese žen v umění

176636207Hrozně ráda bych se setkala s Irou Levinem, s tím talentovaným a pravděpodobně velmi chytrým mužem, který napsal ve svých třiceti osmi letech román Rosemary má dětátko a ve svých čtyřiceti třech letech Stephordské paničky. Oba romány pojednávají o mladých ženách v depresích. U Rosemary zachycuje depresi budoucí matky v nevšímajícím si a neosobním velkoměstě, muž kariérista, ona sama doma – jasná „zelená“, zde oranžová vdova. U Paniček je pak krásně popsán problém žen 40+, kdy jsou ženy manipulované až šikanované muži, aby byli perfektní matky, perfektní manželky a úplně bezkonkurenční milenky. Ženy mají pak oprávněně strach, aby nedošlo ke generační rošádě. Tak skvělá literární díla byla samozřejmě zfilmována. Nejdříve Rosemary režisérem Polanskim, a to v jeho třiceti pěti letech, Stephordské paničky pak anglickým režiserém Frankem Ozem, v jeho šedesáti letech. Záměrně uvádím věk umělců, co měli s dílem co do činění i autorovo samotné.  Roman Polanski i Oz oba dílo převedli na plátno v podobě hororu. Polanski, coby mladý chlapec šel do extrému a pohrával si se satanismem, Oz pak ve zralých šedesáti se již dívá na depresi žen s nadhledem a film je laděn s humorem a vzkazem na konci filmu, že nejlepší muž je ŽENA.

Po prvé jsem výše uvedená díla četla v patnácti letech a asi do třiceti jsem si myslela, že Rosemary má děťátko je opravdu drsné drama s jasným a ne úplně dobrým koncem a Stephordské paničky pro mě bylo velmi dobře napsané scifi. Momentálně to jsou pro mě elegantně a s velkou znalostí života  popsané starosti a radosti žen, pro které píšu svůj blog.  I já se snažím zachycovat životní příběhy žen v mezních situacích s nadhledem, viz mé oblíbené dílo Bagr 🙂 Ráda bych chtěla být k Levinovi přirovnávána, píšu se skromností sobě vlastní.

Hezkou neděli.

2 komentáře u „Deprese žen v umění“

  1. S článkem souhlasím a myslím, že si stejně každý může za svoje nemocí sám. Každá nemoc se snaží člověku něco říct a je na každém, jestli to přijme, nebo to bude přehlížet.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *