Čína a my

cinsky prezident v LondyneZítra přijíždí do Británie na státní návštěvu čínský prezident. Konzervativní vláda Davida Camerona chce využít tuto cestu pro další utužení vzájemných vztahů ( a hlavně obchodu) s komunistickou zemí. Královna uspořádá při této příležitosti státní banket, jak je v království zvykem.  Princ Charles se nedostaví, soukromě s čínským prezidentem poobědvá a dá si čaj ve svém soukromém sídle. Tolik ve zkratce média. Minulý týden jsem v Reflexu četla rozhovor s Milošem Zemanem. Zde torzo rozhovoru o zahraničním politice :Ve své zahraniční politice se snažíte vytvářet různé mosty – mezi Českem a Čínou, Západem a Ruskem, diplomaticky se angažujete v Sýrii. Co je cílem této koncepce?
Za nejdůležitější považuji Čínu, jež podle určitých predikcí ekonomicky předstihne do tří let Spojené státy. Čína, to je obrovský trh, a kdo na něj přijde první, bude mít komparativní výhodu. Kdo se bude neustále zaklínat lidskými právy a stýkat se s dalajlamou, přijde, až bude to nejlepší vybráno. Ostatně, Vy jste si všiml, že Obama se v přátelské atmosféře sešel s čínským prezidentem. Když jsem se s ním dvakrát setkal já, tak náš milovaný a jako obvykle neinformovaný a neinteligentní český tisk ostře protestoval.

Tento příspěvek píšu na počítači, který byl vyroben v Číně a celé dopoledne jsem strávila telefonováním z přístroje, který byl také vyroben v Číně. Kam se kolem sebe podívám, všude samý čínský výrobek. Co s tím? Můžu říct o prezidentovi, že je to vůl, když řekl výše uvedený názor? Je to vůl, že do Číny jezdí? Nebo je to asertivní vizionář a ví, co dělá? Kdo chce bojkotovat Čínu, ať okamžitě vyhodí svůj telefon a počítač z okna.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *