Měsíc v nás

menstruaceNa víkend přijela kamarádka s dětmi. Je to kamarádka „z pískoviště“. Známe se  díky našim ratolestem, takže konverzační témata bývají jasná: děti, děti, manželé, děti. Na pískovišti už si moc nehrají. Vyhrává výpočetní technika, ale snažíme se, aby byly co nejvíc venku a bez internetu. V sobotu a neděli nebylo moc grilovací počasí, ale stejně jsme grilovali. K letnímu předprázdninovému víkendu to tak nějak patří. Vzhledem k tomu, že kamarádka má dcery, naše téma se stočilo i na první menstruaci. Děti nám prostě rostou. Dříve jsme řešily plínky, uzrál čas na vložky. Samozřejmě jsme si zavzpomínaly na doby, kdy vložky byly nedostatkové zboží a o jejich kvalitě kolovaly socialistickou společností vtipy. Obě nás velmi zarazilo, jak podobné máme zkušenosti (špatné) s tím, jak nás naše matky „zasvěcovaly“, tedy spíše ne, když se z nás staly ženy. Trapnost většinou z  „akce zasvěcování“ jen kapala. Celá sexuální výchova  dřív spočívala v jedné hodině ve škole v rámci přírodopisu, přišel odborník a vlil nám ruměnce do tváří. Kluci si to odbyli zvlášť, holky taky. Udělala jsem si tedy malou anketku mezi dalšími známými a v podstatě všude stejné, informovanost nulová: o sexu i o menstruaci. Puberťačky za socialismu neměly přerod v ženu vůbec snadný. Matky se pak strašně divily, když jsme přišly domů v osmnácti s outěškem. Docela by mě zajímalo, jak je to teď, kdy se reklama na vložky vloudila do našich domácností velmi drze a agresivně a vložky běžně ženám kupují muži i děti. Mají dnešní puberťačky v  době Googlu zásadně jinou situaci?  Mám doma syny a rozhodně je o síle menstruace zasvětím. Zásadně jim tím ovlivním život. Některé životní situace by se něměly totiž nikdy řešit PŘED!!!!! Mám takový pocit, že celý svět se točí jen kolem menstruace. Buďme na ni náležitě pyšné!

6 komentářů u „Měsíc v nás“

 1. Že by malý přenos myšlenek? Před pár dny jsem si přemýšlel o sexuální výchově. Vznikl z toho kraťoučký text a protože mám dnes svátek, dovolím si jím pokazit váš web.
  Kdyby jste se náhodou chtěla zeptat, co má text na mysli, tak se mne neptejte. Já to nevím!!!

  Sexuální výchova
  Poučení ohledně sexuální výchovy se nezletilému Jiřímu dostalo v době, kdy něco takového nebylo součástí školních osnov. Stalo se tak ve sklepním výklenku činžovního domu, kde v přítmí dychtivě vnikal do ochotné nezletilé.
  Důchodce Hamáček si ve zmiňovaném výklenku opíral kolo o stěnu. Po zjištění, že je obsazeno, ho opřel o stěnu protější. Na odchodu k dočasně zkamenělé dvojici pronesl ono poučení:
  „Vyžeň ďábla levou rukou!“
  Co měl důchodce na mysli se Jiří nikdy nedozvěděl, ale v jeho sexuálním životě se pak ještě mnohokrát stalo, že si poučení připomněl.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *