Střídavá péče

stridava peceTrendem posledních let se stala střídavá péče. Vzhledem k tomu, že nemá v České republice zatím dlouhou tradici, nemůžeme použít jakékoliv vědecké průzkumy, které by prokázaly její pozitiva či negativa. Situaci také nemůžeme srovnávat s jinými zeměmi, kde střídavka (obludný mem) „frčí“ již delší dobu a stala se nedílnou součástí společnosti, jako např. ve Švédsku. Připomínám, že v České republice ještě v nedávné minulosti existovala síť týdenních školek (o dětských domovech a kojeneckých ústavech nemluvě), která pravděpodobně nemá jinde ve vyspělé Evropě obdoby.  Samozřejmě uznávám, že pokud mezi rodiči dojde k mírumilovnému rozchodu a v podstatě nedochází k velkým názorovým rozdílům na výchovu a budoucnost dítěte a kdy dítě není vystaveno velkým ekonomickým šokům ob týden, mohla by být přínosná pro všechny. Kolik takových rozumných rozešlých rodičů znáte? Ze svého vlastního průzkumu a dokonce i vlastní roční zkušenosti se střídavou péčí musím říct, že tyto děti lituji. Nepřála bych nikomu být neustále na výletě s kufrem. Střídavá péče má pro děti jedinou výhodu: dokážou se sbalit rychleji v případě evakuace. Uznávám, taky zkušenost. Myslím, že je čas trend změnit a začít bojovat za jeden bezpečný a stabilní domov pro děti.

 

4 komentáře u „Střídavá péče“

  1. Můj názor na střídavou péči je ten, že to je blbost. Jako dítě jsem se vždycky těšila na svůj pokojíček, na to svoje místečko kam se zahrabu když mě naštvala kámoška, když jsem vymrzla venku nebo prostě si zalezla s knížkou a vychutnávala si ten pocit – tady jsem doma. Taky mám silnou citovou vazbu na rodinu a mrzí mě, že nemůžu svým rodičům dostatečně poděkovat za to, že mi dali domov. Doufám jen, že se to nám podařilo i u našich dětí a oni předají svým dětem to, že domov poskytuje lásku, klid a zázemí za každých okolností a v každém věku. Pokud dítě pendluje mezi rodiči tak si, podle mě, tyhle vazby nevybuduje. A křivka rozvodů, nenávisti a vyřizování si účtů prostřednictvím dětí poroste.

  2. Někdy mi přijde, že otcové (nebo matky) chtějí střídavou péči pouze kvůli tomu, aby nemuseli platit alimenty. Tak to vidím já ve svém okolí.

  3. Jsou tací, kterým to funguje a stojí si za tím, např. spisovatelka Jana Rajnysova ( knihy Harry Trottel atd.), ale pokud vím i Robert Záruba, sportovni moderátor, to tak měl.
    Já si to moc nedokážu představit, asi to funguje v sousedství a dítě musí mít na obou adresách své věci a pokoj. A rodiče dobře vztahy jako základ.
    Na druhou stranu zase rodič, který se zajímá, je asi lepší než ten, který se nezajíma vůbec.

    1. Závidím těm, co to jde a úplně nejvíc těm, kteří třeba ještě i tráví dohromady s novými protějšky a s dětmi dohromady třeba Vánoce. Pak má střídavá péče smysl. Když ale přijde dítě od druhého rodiče naočkované, jak taťka/mamka je twisted, tak to je blbý. Základ jsou dobré vztahy a řekněme si na rovinu, kdo to umí se rozejít a pak se respektovat, když se do toho soudíte o peníze a majetek?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *